Poğaça

Annem pastane şefi ve yılların birikimine sahip. Şimdi bunu okuyanlar “akıl hocası bir anneye sahip olmak bir yemek bloggeri için her şeyi daha kolay yapar” diyebilir. Eğer 22 yıllık hayatım boyunca çılgın bir filolog ve edebiyat meraklısı olarak mutfağa hiç girmediğimi düşünürsek işler değişiyor. 3 yıl önce yüzleştiğim öğretmenlik tecrübesinin zor yanlarıyla başa çıkmak için mutfağa girmem ve rahatlamanın, sakinleşmenin ve stresimi atmanın yollarını mutfakta bulmam bir dönüm noktası oldu. Bu da annemle beni birbirimize daha çok bağlamanın bir yolu oldu çünkü artık beraberce sihir yaratabiliriz, zaten yemek benim için sadece yemek demek değildir, kalpleri açan bir anahtar, insanları birbirine bağlayan bir sihirdir. Yemek masasının etrafında toplanıldığı zaman ne yaşanmış olursa olsun, insanların kalpleri aynı atar ve gönüller arasında köprüler kurulur. İşte bu yüzden en büyük hayalim, yeşillikler içinde bir bahçeye sahip evimde tüm dostlarımla büyük bir masanın etrafında kahvaltı akşam yemeği davetleri düzenlemek. Hiçbir şey büyük bir masada sevdiklerinle paylaşılan bir yemekten daha lezzetli olamaz.

Böylesi şiirsel bir girişten sonra, annemin lokantada yaptığı bir yemek tarifi vermek istiyorum. Neden ev yapımı poğaça yemiyoruz?

Malzemeler (35 poğaça için):

230 gram Ayçiçek yağı
80 gram yaş maya
40 gram tuz
40 gram şeker
900 gram su
2 yumurta
1 kg 700 gram un
40 gram yağ (hamuru yağlamak için)
30 gram susam tanesi

Yapılışı:

  1. Mayayı ılık suda çözün, şeker ve 700 gram unu ekleyin. İyice karıştırıp kabarması için sıcak bir yerde 30 dakika dinlenmeye bırakın.
  2. Yağ, tuz, 1 yumurta ve unu ekleyip hamuru 10 dakika kadar yoğurun.
  3. Hamuru 2 katına kabarana kadar sıcak bir yerde dinlenmeye bırakın.
  4. Hamuru parçalara kesin ve poğaça şekli verin.
  5. Poğaçaları ilave 30 dakika kadar bekletin
  6. Yumurta ile fırçalayıp üzerine susam serpin
  7. Önceden ısıtılmış fırında 180 derecede 10 dakika ya da altın sarısı rengine gelene kadar pişirin.

IMG_6533

Kategoriler: Hamur İşi Tarifleri | Tags: , , , , |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *