Sosyal Medya Çılgınlığı Döneminde Zihin Sağlığını Korumak

Yaşadığımız zamanı düşündükçe insan aklını oynatmaya daha çok yaklaşıyor. Tek kanallı siyah beyaz televizyondan (büyük annemin sahip olduğu bir tanesini çok net hatırlıyorum) renkli televizyona geçiş dönemini hatırlarken aynı zamanda elimde tuttuğum iphone ve içindeki uygulamalarla yaşadığım yeri binlerce kilometre ötedeki anneme gösterebiliyorum. Sonsuz olanakları önümüze seren teknolojinin hayatımıza her geçen gün daha da egemen olduğu bir devirde yaşıyoruz. Eş zamanlı çalışma kabiliyetimizi üst düzeye çıkaran bir teknoloji safhasındayız, bir yandan telefonla konuşurken aynı anda elektronik postalarımızı kontrol edebilir, müzik dinleyebilir ve daha pek çok şey yapabiliriz. Birçoğumuz bu işlevselliğin büyük bir nimet olduğunu ve işlerimizi daha kısa sürede halletmemizi sağlandığını düşünüyor. Karşıt görüşlere rağmen araştırmacılar aynı anda birden fazla işle ilgilenmenin stresi arttırdığını ve elde edilen sonuçların kalitesini düşürdüğünü ortaya çıkaran sonuçlar paylaşıyor. En açık örneği olarak telefonla konuşurken araç kullanmayı düşünün. Günlük olarak beynimiz sonsuz işlem yapıyor, binlerce düşünce üretip her köşeden gelen ardı arkası kesilmeyen bilgileri hafızaya işliyor. Zihin sağlığımızın tüm bu hengame içinde ne hale geleceğini düşünebiliyor musunuz? Bedenimizi terbiye ettiğimiz gibi zihnimiz için de gittikçe yaygınlaşan bir yöntem var, Mindfulness. Gelin bu terimi birlikte yorumlayalım.

Mindfulness kendinize, diğerlerine ve etrafınızdaki Dünya’ya daha farklı açıyla baktığınız bir farkındalık durumu. Jon Kabat-Zinn, bunu yaşadığınız ana ve amaca yargılayıcı olmadan ihtimam gösterdiğiniz farkındalık olarak açıklıyor. Nezaket, keyif, minnet ve kendinizi takdir etmek mindfulness öğretisinin dört temel taşı. Bunları şiar edinerek hayatınızı renklendirebilir, içinde yaşadığınız büyük şehrin karmaşası içinde huzuru yakalayabilir, minnet ve takdir duygularınızı geliştirerek nihayetinde içsel dengeye ulaşabilirsiniz.

Peki neden buna ihtiyacımız var ve bir yıl öncesine göre hayatıma kattığı şey nedir? Bir yıl önce kendi çarkında koşturan bir hamster gibiydim. Uzun çalışma saatleri, devamlı telaş, aklımda bin bir düşünce, eşyalarımı kaybetme, endişe atakları ve sıkıntı hayatımın bir parçası haline gelmişti. Hayattan zevk almakta zorlanıyordum. Şansıma internet üzerinde Mindfulness derslerine denk geldim ve hemen hayatımda tatbik etmeye başladığım uygulamalarıyla yaşadığım değişikliği açıkça fark ettim. Bu sürecin önemi sadece yetişkinlere yönelik değil aynı zamanda çocuklara da yardımcı olacak uygulamalar ve zihin durumları içermesi. Belirli araştırmalar ve deneyler göstermiştir ki, öğrencilerde sınıf genelinde davranış problemlerinde azalma ve akademik anlamda gelişmeler görülmüştür.

Gerçek hayatta uygulamalarını bir örnekle açıklayalım. 1. Şu anda bu yazıyı yazarken aklımın bir köşesi İnstagram ve Facebook düşünmekle meşgul, acaba şu anda önemli bir şeyler kaçırıyor muyum? Eş zamanlı çalışma ve örneğini verdiğim durum Mindfulness felsefesinin karşı çıktığı şeyin ta kendisi. Böylece kendimi odağımı yitirmemek ve başka şeylerle dikkatimi dağıtmama konusunda telkin ediyorum ki, daha verimli ve sonuçlarından memnun olacağım bu çalışma ortaya çıkarabileyim. 2. Bu yazıyı kağıda dökerken kendi muhakememi yapıp, yazdığımı eleştirmek kolayca düşebileceğim zihin durumlarından biri. Bu durumlarda kendimle barışık olup yaptığım işi takdir ederek tüm hatalarımı öğrenme sürecinin bir parçası yapabilirim. Sonuçta kendimi geliştirmek için hatalarımı da görmem lazım. 3. Aynı zamanda minnet duygusu da işlemeye başlıyor, rahat odamda otururken bu yazıyı yazabilme fırsatını elde etmek ve insanlarla paylaşabileceğimi bilmek zihnimi daha da canlandırıyor. 4. Odağımı kaybettiğim ve düşüncelerimin dağılmaya başladığı anlarda nefes alma egzersizleriyle bu dağınıklığın üstesinden gelip işime geri dönebiliyorum.

Özetle Mindfulness bir öğrenme, anı yaşama, yaşanan andan zevk alma ve minnet duyma durumu. Uygulaması bir gecede öğrenilecek bir şey değil, uzun zaman ve emek isteyen bir süreç. Bunu günlük yaşamınıza uygulamayı öğrendiğinizde ise daha az stresli daha çok huzurlu bir hayata ulaşıyorsunuz.

Bazı ilgi çekici bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Mındfulschools

(Bu belgesel Mindfulness öğretisinin, davranış sorunu bulunan öğrencilerin bulunduğu bir okuldaki uygulamalarını ve nasıl bir gelişim gösterdiklerini işleyerek, süreç sonunda öğrencilerin kendilerine nasıl yardım ettiklerini gösteriyor.)

Futurelearn  Mindfulness ile ilgili, rehber tadında iki adet kursu ücretsiz sunuyor.

Bazı ilgi çekici Ted konuşmaları:

Kullandığım kitap:

Mindfulness in Eight Weeks

Mındfulness Works (kitabı alma şansınız yoksa, meditasyonun uygulanması konusundaki bazı kayıtlara buradan ulaşabilirsiniz.)

Kategoriler: Hayat Stili | Tags: , , , , , , , , |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *